SPOTŘEBA A CENA ZÁCLONY

Jestliže si budete pořizovat nové záclony, pak Vás jistě bude zajímat také cena, za jakou se záclony dají pořídit. Pokud zrovna netoužíte po nekvalitních laciných záclonách, pak byste měli počítat s cenou v rozmezí zhruba od 250 do 3000 korun za běžný metr záclony o výšce zpravidla mezi 260 a 300 centimetry.

Cenu záclony ovlivní spousta faktorů. V ceně je ale vždy, podobně jako třeba u oblečení, obsažena kvalita materiálu, způsob zpracování, módnost a někdy i značka.

Obecně nejlevnější mezi záclonami bývají voály, i tady ale existují velké rozdíly. Podle jejich kvality se setkáme s voály za cenu kolem 250 korun za metr, ale i s voály za cenu kolem 2000 korun za běžný metr. Nejčastěji se však voálové záclony ve velmi dobré kvalitě dají pořídit za cenu kolem 600 korun za metr.

Spotřeba a cena záclony

O něco dražší pak bývají například záclony z organzy, které bývají utkány z jemňounkých vláken kladených velmi hustě vedle sebe. Technologie výroby takovéto záclony je náročnější a zdlouhavější, proto také takové záclony bývají dražší. Výsledek ale stojí za to - na výsledné vizáži je dobrá kvalita materiálu vždy poznat. Kvalitní záclony z organzy se dají řádově pořídit za ceny zhruba od 300 do 3000 korun za běžný metr. I zde ovšem platí, že záleží na tom, z čeho a jakým způsobem jsou tyto záclony vyrobeny.

Spotřeba a cena záclony

Mezi nejdražší záclony obecně patří kvalitní vyšívané záclony. Jejich ceny obvykle začínají někde u číslovky 400 nebo 450 korun za běžný metr. Technologie výroby těchto záclon je složitá, zdlouhavá a technicky náročná, proto jsou tyto záclony také dražší. Na okně však vyšívané záclony vypadají překrásně a na první pohled luxusně, proto je mnoho lidí ochotno za takovou exkluzivní parádu sáhnout i hlouběji do peněženky.

Cenu záclony ovšem neovlivňuje jen kvalita materiálu a výrobní postupy, ale z velké části také móda a trendy. Ty nejlepší české firmy, které se zabývají prodejem záclon, mnoho energie věnují neustálému sledování nejnovějších módních trendů. Tyto poznatky pak pružně uplatňují při nákupu nového zboží. Skutečné TOP firmy pak dokáží ty nejlepší módní a trendové záclony do svých obchodů dovážet prakticky z celého světa. Takto získané záclony a závěsy potom ovšem pochopitelně bývají také o něco dražší, než zastaralejší vzory záclon. Je nutno dodat, že v záclonách se trendy mění skoro stejně rychle, jako v oděvní módě. V dobrých obchodech pak starší vzory záclon, pokud zbydou, občas můžete koupit i se slevou.

Spotřeba a cena záclony

Nákup dokonalé záclony pro Váš byt je, řečeno s lehkou nadsázkou, alchymie smíchaná s kusem umění. Nebavíme se zde ovšem o hotové zácloně z jakéhosi marketu, kterou sice můžete koupit za pár korun, ale doma na ní pak objevíte křivé švy, nekvalitní materiály, nepřesně sladěnou barvu s ostatním zařízením, sem tam nějaký ten centimetr nakřivo, o doplňkových službách k prodeji ani nemluvě... Zkrátka nemluvíme tady o na první pohled laciném zboží, které sice zastíní, ale neokouzlí. Takové záclony nejsou ani individuální ani originální a nepotřebují žádný další komentář.

Naproti tomu opravdu krásné záclony jsou investicí do útulného a pěkného prostředí domova či kanceláře. Nebývají zrovna nejlevnější a spadají do kategorie zboží, které budete používat dlouhodobě, proto se také jejich výběru vyplatí věnovat dostatek pozornosti.

Spotřeba a cena záclony

Když už tedy máte ucelenou představu, jaký chcete styl záclony, barvu, materiál, jak byste záclony chtěli ušít a další podrobnosti, nastává okamžik počítání spotřeby materiálu a tím také celkové ceny za látku na záclony.

Spotřeba a cena záclony

Spotřebu látky na záclony spočítáme takto:

Záclony si většinou vybíráme podle výšky, která je udána výrobcem. Výška záclony představuje výšku plochy, kterou chceme zastínit. Nejprve tedy změříme výšku této plochy (například od garnýže k zemi). K této výšce je třeba připočítat od 2 do 10 centimetrů na ušití a řasení záclony - záleží na stylu ušití, který zvolíme.

Obecně například vlámské sklady „zvednou“ záclonu o 7 až 10 centimetrů, jednoduchá řasící páska o 1 - 2 centimetry, Wave systém a zavěšení na kroužky také asi o 2 centimetry. Pokud budete záclony zavěšovat například na technické garnýže, musíte k výšce připočítat asi 4 až 5 centimetrů. Mezera mezi podlahou a krajem záclony by pak měla být asi 1 až 2 centimetry.

Spotřeba a cena záclony

Záclony se obvykle prodávají ve výškách 180, 260 a 300 centimetrů, anebo krátké vitrážkové záclony ve výškách 30, 45, 60 a 90 centimetrů. Při nákupu zvolíme tu „nejbližší vyšší“ výšku záclony, která se nabízí. V případě, že chceme mít na okně kratší záclony, nezbývá, než standardní výšky zkrátit - pruh záclony se zkrátka odstřihne. Záclony se sice někdy vyrábějí i v menších výškách (například 140 nebo 150 centimetrů), ale jejich nabídka je oproti standardním výškám značně omezená.

Při počítání spotřeby látky nás však bude zajímat především šířka plochy, kterou chceme zastínit.

Změříme tedy šířku okna a připočítáme z obou stran oba boční přesahy - vezmeme tedy celkovou šířku, kterou budeme chtít zastínit. Tuto naměřenou šířku pak vynásobíme řasením. Pro záclony je doporučené řasení dvojnásobné až trojnásobné. Jestliže tedy chceme zastínit stěnu o šířce 4 metry a chceme, aby byla záclona krásně bohatě nařasená, vynásobíme 4 x 3 (šířka stěny x trojnásobné řasení) a vyjde nám spotřeba 12 metrů záclony. Jestliže by nám stačilo méně bohaté řasení, můžeme počítat například šířku stěny krát dvojnásobné řasení, v tomto případě tedy 4 x 2 metry, a vyjde nám spotřeba 8 metrů záclony.

K tomu je ještě třeba připočítat 30 centimetrů látky na každý díl záclony na zahnutí. Pokud bude záclona vcelku, stačí tedy na zahnutí připočítat 30 centimetrů, pokud má být záclona rozdělena uprostřed, pak na zahnutí připočítáme 60 centimetrů (2 díly x 30 cm). Třicet centimetrů na boční zahnutí je relativně dost, ale jde o perfektní vzhled záclony. Z těchto 30 centimetrů se zhruba 10 centimetrů (5 + 5 centimetrů) u každého dílu spotřebuje na samotné zahnutí a zbytek na „dokončení vln“ - tedy na to, aby vlny na zácloně končily vždy u zdi a aby žádná nedotažená vlna nečouhala do místnosti.

Pak už zbývá jen vypočítanou spotřebu záclony vynásobit cenou za běžný metr. (Například potřebných 8 metrů záclony po 870 korunách za metr bude stát 6 960 korun, 12 metrů takové záclony by pak stálo 10 440 korun).

Tyto výpočty platí pouze pro záclony, u závěsů se spotřeba počítá trochu jinak.

Spotřeba a cena záclony

zpět nahoru


© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio